Histo­ria Hipo­dromu na poznań­skiej Woli sięga począt­ków XX wie­ku. Pierw­sze obiekty powstały w latach 1908 – 1910, jako zaple­cze Zamku Cesar­skiego w Poznaniu.

Po I Woj­nie Świa­to­wej Poznań był dru­gim mia­stem po War­sza­wie, w któ­rym naj­szyb­ciej wzno­wiono przed­wo­jenne wyścigi kon­ne, a to za sprawą Wiel­ko­pol­skiego Towa­rzy­stwa Wyści­gów Kon­ny­ch. W cza­sie pierw­szych zawo­dów odby­wa­ją­cych się już w nie­pod­le­głej Pol­sce na try­bu­nach gościł mar­sza­łek Józef Piłsudski.

W latach powo­jen­nych Hipo­drom wyko­rzy­sty­wano dla sportu moto­kro­so­wego i roz­gry­wano zawody o „Złoty Kask”. Przy­cho­dziły na nie dzie­siątki tysięcy widzów. Popisy moto­rowe ser­wo­wali im mię­dzy innymi Jerzy Mieloch i Ryszard Mankiewicz.

W kolej­nych deka­dach ośro­dek na Woli przyj­mo­wał formę cen­trum przy­go­to­wań spor­to­wych dla naj­lep­szych pol­skich zawod­ni­ków hippicznych.

Obec­nie teren Hipo­dromu Wola wraz z [Je­zio­rem Rusał­ka] roz­po­czy­nają zachodni klin zie­leni dla mia­sta Pozna­nia, który liczy ok. 700 ha. Obszar nale­żący do CWJ Hipo­drom Wola to pofał­do­wany teren o powierzchni 45 ha, który zapew­nia moż­li­wość wspa­nia­łego wypoczynku.

Teren hipo­dromu jest obsza­rem nad­zo­ro­wa­nym przez Miej­skiego Kon­ser­wa­tora Zabyt­ków ze względu na posia­dane zabyt­kowe budyn­ki. Zabyt­ki, o któ­rych mowa to: try­buna kryta wraz z restau­ra­cją i hote­lem, wieża ciśnień, staj­nia i „rząd­ców­ka”. Zasób hipo­dromu wyko­rzy­sty­wany jest w szcze­gól­no­ści przez pasjo­na­tów jeź­dziec­twa. Posiada dwie kryte ujeż­dżal­nie, place kwar­cowe i pia­skowe oraz plac tra­wia­sty. Dostęp­nych jest 114 sta­no­wisk dla koni oraz ponad 25 hek­ta­rowa prze­strzeń otwar­ta. Korzy­stają z niej też spa­ce­ro­wi­cze, bie­ga­cze i rowe­rzy­ści w tym wyczy­nowcy MTB, któ­rzy roz­gry­wają tutaj rów­nież swoje zawody.

Hipo­drom posiada także odpo­wied­nie miej­sce na orga­ni­za­cję pik­ni­ków przy ogni­sku dla osób indy­wi­du­al­nych oraz grup zor­ga­ni­zo­wa­nych mło­dzieży szkol­nej. Hipo­drom jest miej­scem zawo­dów w spor­tach jeź­dziec­ki­ch, towa­rzy­ski­ch, regio­nal­ny­ch, ogól­no­pol­skich oraz mię­dzy­na­ro­do­wy­ch. W ostat­nich latach odbyło się już około 20, a na­dal jest jesz­cze miej­sce w kalen­da­rzu dla kolej­nych przed­się­wzięć. Hipo­drom wraz z pozo­stałą czę­ścią Zachod­niego Klina Zie­leni mia­sta Pozna­nia - kom­plek­sem Golę­cin i jezio­rem Rusałka mogą zapew­nić wypo­czy­nek dużej licz­bie poznaniaków.

Zapraszamy!