Historia Hipodromu
Historia Hipodromu na poznańskiej Woli sięga początków XX wieku. Pierwsze obiekty powstały w latach 1908 – 1910, jako zaplecze Zamku Cesarskiego w Poznaniu.
Po I Wojnie Światowej Poznań był drugim miastem po Warszawie, w którym najszybciej wznowiono przedwojenne wyścigi konne, a to za sprawą Wielkopolskiego Towarzystwa Wyścigów Konnych. W czasie pierwszych zawodów odbywających się już w niepodległej Polsce na trybunach gościł marszałek Józef Piłsudski.
W latach powojennych Hipodrom wykorzystywano dla sportu motokrosowego i rozgrywano zawody o „Złoty Kask”. Przychodziły na nie dziesiątki tysięcy widzów. Popisy motorowe serwowali im między innymi Jerzy Mieloch i Ryszard Mankiewicz.
W kolejnych dekadach ośrodek na Woli przyjmował formę centrum przygotowań sportowych dla najlepszych polskich zawodników hippicznych.
Obecnie teren Hipodromu Wola wraz z [Jeziorem Rusałka] rozpoczynają zachodni klin zieleni dla miasta Poznania, który liczy ok. 700 ha. Obszar należący do CWJ Hipodrom Wola to pofałdowany teren o powierzchni 45 ha, który zapewnia możliwość wspaniałego wypoczynku.
Teren hipodromu jest obszarem nadzorowanym przez Miejskiego Konserwatora Zabytków ze względu na posiadane zabytkowe budynki. Zabytki, o których mowa to: trybuna kryta wraz z restauracją i hotelem, wieża ciśnień, stajnia i „rządcówka”. Zasób hipodromu wykorzystywany jest w szczególności przez pasjonatów jeździectwa. Posiada dwie kryte ujeżdżalnie, place kwarcowe i piaskowe oraz plac trawiasty. Dostępnych jest 114 stanowisk dla koni oraz ponad 25 hektarowa przestrzeń otwarta. Korzystają z niej też spacerowicze, biegacze i rowerzyści w tym wyczynowcy MTB, którzy rozgrywają tutaj również swoje zawody.
Hipodrom posiada także odpowiednie miejsce na organizację pikników przy ognisku dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych młodzieży szkolnej. Hipodrom jest miejscem zawodów w sportach jeździeckich, towarzyskich, regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych. W ostatnich latach odbyło się już około 20, a nadal jest jeszcze miejsce w kalendarzu dla kolejnych przedsięwzięć. Hipodrom wraz z pozostałą częścią Zachodniego Klina Zieleni miasta Poznania - kompleksem Golęcin i jeziorem Rusałka mogą zapewnić wypoczynek dużej liczbie poznaniaków.
Zapraszamy!