Nasza dzielnica Wola
Wola – jest częścią miasta Poznania położoną pomiędzy: Smochowicami, Sołaczem, Ogrodami, Ławicą. Nazwa Wola oznacza w staropolszczyźnie osadę, której mieszkańcy zostali początkowo zwolnieni z wszelkich świadczeń na rzecz właściciela. Poznańska Wola nie ma jednak tak starej metryki i dlatego większość historyków jest zdania, że osada nazwana została dobrze znaną, często w Polsce używaną nazwą, bez realnego jej uzasadnienia. Początkowo Wola była częścią wsi Krzyżowniki, która obecnie również należy do Poznania.
Obecne granice Osiedla Wola są wytyczone przez:
- ul. Lutycką, ul. Łobżenicką – granica z Osiedlem Smochowice - Krzyżowniki
- brzeg rzeki Bogdanka oraz skraj jeziora Rusałka - granica z Osiedlem Sołacz
- ul. Polską – granica z Osiedlem Ogrody
- ul. Bukowską, ścieżka wzdłuż działek łącząca ul. Bukowską z ul. 5 Stycznia, ul. 5 Stycznia do ulicy Łobżenickiej – granica z Osiedlem Ławica
Jedna z najdłuższych ulic w mieście J.H .Dąbrowskiego rozdziela Wolę na dwie części: północną i południową. Część południowa Woli (na południe od ul. J.H. Dąbrowskiego) została włączona do miasta w 1900, a północna w 1925. M.in. na Woli w styczniu 1919 roku toczyły się walki o zdobycie dawnego wojskowego lotniska na Ławicy.
W 1992 utworzono jednostkę pomocniczą miasta Osiedle Poznań-Wola. Dopiero w roku 1999 utworzono Osiedle Lotników Wielkopolskich. W 2010 w Poznaniu przeprowadzono reformę funkcjonalną jednostek pomocniczych i od 1 stycznia 2011 połączono osiedla administracyjne: Wola oraz Osiedle Lotników Wielkopolskich w jedno Osiedle Wola. Według systemu Informacji Miejskiej Osiedle Wola jest podzielone na trzy jednostki obszarowe:
- Wola
- Osiedle Lotnictwa Polskiego
- Osiedle Lotników Wielkopolskich
Nazwy ulic zlokalizowanych na terenie Woli dzielą się na cztery główne grupy toponimiczne:
- od nazw związanych z lotnictwem – np. Szybowcowa, Balonowa, Przelot, Wzlotowa,
- od nazwisk lotników – np. Bohdana Arcta, Franciszka Żwirki, Franciszka Hynka,
- od nazw rzek i jezior – np. Lednicka, Notecka, Niemeńska, Dniestrzańska,
- od nazw pasm górskich – np. Tatrzańska, Bieszczadzka, czy (ogólnie) Wierchowa. Poza tym istnieje kilka nazw niezwiązanych z tymi czterema powyższymi grupami, np. Sytkowska (od pobliskiego Sytkowa), tudzież część Polskiej i Lutyckiej.
Najciekawsze atrakcje naszej dzielnicy to:
- Hipodrom Wola
- Jezioro Rusałka
- Użytek ekologiczny „ Bogdanka II”
- Fort VII - jeden z 18 fortów wchodzących w skład Twierdzy Poznań – miejsce martyrologii z okresu II wojny światowej